سه شنبه 2 مرداد 1403
ASR BAZAFARINI
نسخه آزمایشی
آخرین وضعیت پرداخت ودیعه مسکن

۱۸:۲۳ | ۱۴۰۰/۱۱/۲۳

آخرین وضعیت پرداخت ودیعه مسکن

شبکه بانکی تا پایان بهمن ماه امسال ملزم به پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن است که تازه‌ترین اعلام بانک مرکزی در این زمینه حاکی از آن است که از ابتدای طرح ودیعه مسکن تا ۲۳ بهمن ماه جاری تعداد ۴۴۵ هزار و ۹۹۵ فقره تسهیلات ودیعه مسکن جمعاً به مبلغ ۱۳ هزار و ۴۰۷ میلیارد تومان پرداخت شده است.

به گزارش عصربازآفرینی، دولت در راستای حمایت از مستاجران از سال گذشته تصویب کرد تا به آن‌ها وام ودیعه پرداخت شود که مبلغ این وام در سال گذشته در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان بود، اما این میزان برای امسال افزایش یافت و سقف وام ودیعه مسکن در تهران از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان و در دیگر کلانشهرها و سایر شهرها نیز به ترتیب ۴۰ و ۲۵ میلیون تومان شد.

در این بین، مشمولان این وام شامل کارگران و حقوق‌بگیران ثابت با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های ۵ نفره، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی در کنار زنان سرپرست خانوار، زنان مجرد بالای ۳۵ سال و خودسرپرست می‌شود.

اما شواهد نشان می دهد مشمولان این وام، با چالش‌های زیادی در راستای دریافت این وام دست‌وپنجه نرم می‌کنند که معرفی ضامن رسمی یا داشتن سابقه بالای ۱۰ سال، اعلام بانک‌ها مبنی بر نداشتن بودجه و ... از جمله بیشترین مشکلات متقاضیان ودیعه مسکن است.

از سوی دیگر، به تازگی نیز یک متقاضی ودیعه مسکن طی تماسی با ایسنا اعلام کرد که برای دریافت این وام به بانک رفته و با این پاسخ مواجه شده که بودجه نداریم و بانک مرکزی نیز در این بین حامی بانک‌ها شده و در پاسخ به اینکه وام اجاره مصوبه دولت است و وزارت راه و شهرسازی گفته باید پرداخت شود، جواب می‌دهد «وزارت راه و شهرسازی برای خودش گفته است!».

این در حالی است که بانک‌ها باید تا پایان بهمن ماه امسال ودیعه مسکن پرداخت کنند و رئیس کل بانک مرکزی نیز بر این موضوع تاکید کرده که بانک‌ها با اینکه در روزهای پایانی سال با کمبود منابع مواجه هستند اما باید وام کسانی که پرونده تشکیل داده و مدارک خود را تحویل بانک داده‌اند، پرداخت کنند.

در سال‌جاری تا یازدهم بهمن ماه تعداد ۵۸۳ هزار و ۵۰ نفر جمعاً به مبلغ ۲۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان در سامانه ثبت‌نام و جهت دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که این آمار بیانگر آن است که متقاضیان معرفی شده به شبکه بانکی تا تاریخ مذکور مبلغ ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان بیشتر از سهمیه ابلاغی بوده است.

براساس آمار، از ابتدای طرح ودیعه مسکن تا مورخ ۲۳ بهمن ماه تعداد ۴۴۵ هزار و ۹۹۵ فقره تسهیلات ودیعه مسکن جمعاً به مبلغ ۱۳ هزار و ۴۰۷ میلیارد تومان پرداخت شده است که از این میزان مبلغ ۴۷۶۲ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ و مبلغ ۸۶۴۴ در سال جاری تا ۲۳ بهمن ماه بوده است.

همچنین متقاضیان تسهیلات مذکور به مبلغ ۱۵۶۳ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل پذیرش شده‌اند و در حال تکمیل مدارک، ارائه ضمانت و دریافت تسهیلات هستند.

نام
نظر شما